מה מקורן, ואיך נהוג לעצב אותן

 

טבעת אירוסין שונה לגמרי מטבעת רגילה, נפוצה ושגרתית.

היא שונה בסגנונה, בצורתה המיוחדת, ונפרדת לגמרי במשמעויותיה עבור הנשים והגברים המתכוונים לממש ולהוכיח את מחויבותם ואהבתם האחד לרעותו.

זו למעשה טבעת, שאותה מעניק החתן לכלתו המיועדת בעת הצעת הנישואים. ענידת הטבעת על ידי האישה מסמלת את הסכמתה להינשא. המנהג מקובל בעולם המערבי. מקובל ונהוג לתת טבעת משובצת ביהלום או באבן חן אחרת.

טבעת אירוסין ביהדות

המנהג והמסורת השתרשו וקיבלו מעמד מקודש גם בקרב יהודים ברחבי העולם, שאינם שומרי מצוות. לאורך ההיסטוריה ניתן למצוא עדויות ואזכורים שונים לטבעות הניתנות כסמל לאירוסי הזוג ובתרבויות שנות גם כסמל רכישתה של האישה על ידי הגבר. המצרים הקדמונים זוכים לעיתים לקרדיט כמי שיצרו את המסורת.

תומר סמטנה

תומר סמטנה

בתרבויות רבות נענדת טבעת האירוסין בידה השמאלית של האישה על האצבע הקרובה ביותר לזרת. נראה שהסיבה לכך היא, היותה של הזרת קרובה ביותר אל הלב.

במאה ה-2 לפנה"ס, בנות רומא העתיקה אשר התארסו קיבלו שתי טבעות, האחת מזהב אותה ענדה בעודה יוצאת בפומבי, והשנייה טבעת ברזל עמידה אותה ענדה בזמן מטלות הבית השונות.

 

טבעות אירוסין, כמו כל סוג אחר של תכשיטים, מופיעות בסגנונות רבים ושונים, כמיטב היצירתיות של המעצבים מחד, וע"פ דרישתם ורעיונותיהם של החתנים והכלות העתידיים, מאידך.

 

זהב ופלטינה הם החומרים הנפוצים בייצור טבעות אירוסין. אך ישנם גם סוגי מתכת נוספים כגון טיטניום, כסף, ונירוסטה משמשים גם הם בייצור טבעות אירוסין.

 

קטגוריה נוספת היא טבעות אירוסין עם אבני צד. טבעות עם יהלומים גדולים יותר שנקבעו באמצע ויהלומים קטנים בצד נמנים עם קטגוריה זו. טבעות המשובצות שלושה יהלומים, המכונות לעתים טבעות שילוש או טבעות טרילוגיה, הן טבעות עם שלושה יהלומים בגודל זהה המשובצים ברציפות לצד האבן המרכזית הממוקמת במרכז.

 

סט חתונה אפשרי לדוגמה, כולל טבעת אירוסין וטבעת נישואין תואמות וניתן לקנותו כסט. בחלק מהמקרים, טבעת הנישואין נראית "שלמה"; רק כאשר שני "החצאים", טבעות האירוסין ונישואין, נענדים זה בצד זה.

 

מתוך הערכה כבוד למשמעות המסורתית והזוגית, כמו גם לערכן ההיסטורי והסימבולי בקרב רבים ברחבי הגלובוס, נמכרות היום טבעות אירוסין איכותיות, ע"י מיטב המעצבים והצורפים מן השורה הראשונה. הן נמכרות במגוון סגנונות ועיצובים, המאפשרים  את ביטוי חלומם המשותף של גברים ונשים המבקשים להקים בית ולהמחיש את אהבתם המיוחדת.

 

גם בירושלים ניתן לפנות לכתובת שבה יידעו כיצד לממש ולעצב את המשמעות האישית והזוגית שלכם, לאיחוד המרגש.